Badanie poziomu glukozy we krwi to sprawdzenie ilości cukru w próbce krwi. Prawidłowy poziom glukozy świadczy o naszym zdrowiu, ale jakiekolwiek odchylenia wiążą się z problemami zdrowotnymi. Wyższy wynik oznacza najczęściej cukrzycę. Glukoza to cukier prosty, który służy jako źródło energii w naszym organizmie. Wraz z krwią glukoza dostarczana jest do wszystkich komórek naszego ciała. Aby wykorzystać glukozę potrzebna jest insulina. Gdy poziom glukozy we krwi jest zbyt niski, dochodzi do hipoglikemii, a komórki nie mogą prawidłowo funkcjonować.

Badanie poziomu glukozy należy do podstawowych badań krwi i powinno się je przeprowadzać w momencie, gdy pojawiają się niepokojąc objawy, np. atak padaczkowy, zmiany zachowania, omdlenia. Badanie stężenia cukru we krwi jest jednym z najważniejszych badań w przypadku, gdy podejrzewana jest cukrzyca. Krew potrzebną do badania pobiera się z żyły w łokciu lub na dłoni. Można je przeprowadzić na czczo. Badanie glukozy na czczo wymaga, aby nie przyjmować żadnych pokarmów ani płynów na 8 godzin przed badaniem.

Stężenie glukozy jest prawidłowe, gdy poziom cukru jest niższy niż 100 miligramów na decylitr (mg/dL) w przypadku badań przeprowadzonych na czczo. Wynik nieco wyższy (100-125 mg/dL) świadczy o stanie przedcukrzycowym, co staje się już czynnikiem ryzyka dla cukrzycy typu 2. Cukrzyca diagnozowana jest u osób, których poziom glukozy we krwi wynosi powyżej 126 mg/dL. Podwyższony poziom cukru może świadczyć nie tylko o cukrzycy, ale też m.in. o zespole Cushinga, nadczynności tarczycy, zapaleniu trzustki.